Запрошуємо усіх студентів до самоосвіти та саморозвитку!

Положення про порядок визнання у Черкаському державному технологічному університеті результатів навчання, отриманих в умовах неформальної / інформальної освіти

 

Пропонуємо обрати цікаві безкоштовні курси, лекції, корисні сторінки на таких платформах:

 1. Онлайн-курси із сертифікатами на платформах Prometheus , Coursera.

 2. Освітні серіали із сертифікатами на платформі «Дія. Цифрова освіта». З цифровими навичками ви зможете ефективно та безпечно застосовувати технології в роботі та навчанні, для професійного та особистісного розвитку.

 3. ВУМ on-line. Тут розповідають про сучасні політичні, економічні, медичні, освітні, соціальні процеси. Формат – відеолекції, курси й комплексні програми. Все безкоштовно! Ще й сертифікат дадуть.

 4. Студія онлайн-освіти EdEra розробила безліч курсів, які передбачають теорію, практику, завдання, тексти, відео, комікси, графіку, інтерактивні тести. Також можна отримати сертифікат.

 5. Навчальний центр Британської Ради пропонує безкоштовні онлайн-курси і для вчителів, і для всіх: «Англійська для ділового спілкування», «Англійська у ранньому віці», «Як досягти успіху на глобальному ринку праці», «Ідеї, що змінять світ на краще».

6. WiseCow – безкоштовний відео-лекторій з культури, соціуму, розвитку міста.

7. Google digitalworkshop – безкоштовні навчальні матеріали для розвитку вашого бізнесу чи кар’єри. 

8. TED – платформа, що займається поширенням ідей, зазвичай у формі коротких переконливих переговорів, дискусій на актуальні теми розвитку бізнесу та саморозвитку.

9. Duolingo – платформа для вивчення іноземної мови.

10. Є-мова – це освітня платформа громадської організації «Український світ», яка має на меті створити українськомовний культурний простір.

11. LearnLifelong – освітні програми для різного віку та інтересів.

Найкращі фільми про фінанси:

«Гра на пониження» («The Big Short»), 2015 р.: https://www.imdb.com/title/tt5179598/

«Клуб мільядерів» («Billionaire Boys Club»), 2018 р.: https://www.imdb.com/title/tt5179598/

«Межа ризику» («Margin Call»), 2011 р.: https://www.imdb.com/title/tt1615147/

«Надто крутий для невдачі» («Too Big to Fail»), 2011 р.: https://www.imdb.com/title/tt1742683/

«Аферист» («Con Man»), 2018 р.: https://www.imdb.com/title/tt6675400/

«Хороший рік» («A Good Year»), 2006 р.: https://www.imdb.com/title/tt0401445/

«Людина, яка змінила все» («Moneyball»), 20011 р.: https://www.imdb.com/title/tt1210166/

«Вовк з Уолл стріт» («The Wolf of Wall Street»), 2013 р.: https://www.imdb.com/title/tt0993846/

«Бойлерна» («Boiler Room»), 2000 р.: https://www.imdb.com/title/tt0181984/

«Тінейджер на мільярд» («Top Secret: Wai roon pun lan»), 2011 р.: https://www.imdb.com/title/tt2292955/

«Корпорація» («The Corporation»), 2003 р.: https://www.imdb.com/title/tt0379225/

«Пірати силіконової долини» («Pirates of Silicon Valley»), 1999 р.: https://www.imdb.com/title/tt0168122/

«Стартап.ком» («Startup.com»), 2001 р.: https://www.imdb.com/title/tt0256408/

«Авіатор» («The Aviator»), 2004 р.: https://www.imdb.com/title/tt0338751/

«Джой» («Joy»), 2015 р.: https://www.imdb.com/title/tt2446980/

«Соціальна мережа» («The Social Netwark»), 2010 р.: https://www.imdb.com/title/tt1285016/

«Уолл-Стріт» («Wall Street»), 1987 р.: https://www.imdb.com/title/tt0094291/

«Джері Магуайер» («Jerry Maguire»), 1996 р.: https://www.imdb.com/title/tt0116695/

«Джобс: Імперія Спокуси» («Jobs»), 2013 р.: https://www.imdb.com/title/tt2357129/

«У всі тяжкі» («Breaking Bad»), 2008-2013 р.: https://www.imdb.com/title/tt0903747/

«У гонитві за щастям» («The Pursuit of Happyness»), 2000 р.: https://www.imdb.com/title/tt0454921/

«Продавець» («The Goods: Live Hard, Sell Hard»), 2009 р.: https://www.imdb.com/title/tt1092633/

«Рокет Сінх – продавець року» («Rocket Singh: Salesman of the Year»), 2009 р.: https://www.imdb.com/title/tt1434447/?ref_=ttrel_rel_tt

«Гленгаррі Глен Росс (американці)» («Glengerry Glen Ross»), 1992 р.: https://www.imdb.com/title/tt0104348/

«Хлопець, ти попав» («Suckers»), 1999 р.: https://www.imdb.com/title/tt0199054/

«Божевільні» («Mad Men»), 2007-2015 рр.: https://www.imdb.com/title/tt0804503/

Новинки зі світу кіно:

Пропонуємо підбірку фільмів, сюжети яких нагадують про основи фінансової грамотності, про заощадження, інвестиції та захист від шахрайства.

🍿 “Як поводитися з грошима” (2022)

Новий фільм від Netflix, що базується на чотирьох життєвих історіях людей із різних соціальних груп, що мають різні доходи, витрати та фінансові зобов’язання.

На прикладі реальних кейсів фінансові консультанти дають поради, як менше витрачати й більше заощаджувати героям фільму, які хочуть узяти під контроль свої кошти й досягти поставлених фінансових цілей.

Про те, як зміняться особисті фінансові стратегії людей, чи вдасться їм змінити свої фінансові звички і планувати бюджет по-новому, дізнавайтеся під час перегляду.

🍿 “Айкан: невгамовний мільярдер” (2022)

Документальний фільм про відомого інвестора-мільярдера Карла Айкана, статки якого сьогодні складають близько 20 мільярдів доларів. Фінансист вважається майстром у веденні переговорів, вмілим стратегом в управлінні фінансами та талановитим інвестором. Автори фільму досліджують історію життя та ділову хватку підприємця через серію інтерв’ю з членами родини та колегами Карла Айкана.

🍿 МЕЙДОФФ: Монстр із Волл-стріт (2022)

Мінісеріал розкриває історію інвестиційної афери Берні Мейдоффа на 64 мільярди доларів.

Компанія Мейдоффа обіцяла своїм інвесторам “легкі гроші” – надзвичайно високий прибуток за їх вкладення. Коли інвестори передавали гроші, аферист просто клав їх на свій особистий банківський рахунок. Коли раптом хтось хотів забрати свою частку, він виплачував “відсотки”, використовуючи гроші, отримані від наступних інвесторів.

Берні Мейдофф вважається засновником однієї із найбільших фінансових пірамід у США.

Кінострічка – справжній антиурок про те, як треба ставитися до своїх заощаджень та інвестицій. Він навчає не вестися на яскраву рекламу чи знамениті імена інвестиційних проєктів та дбайливо підходити до управління особистими фінансами. Завдяки серіалу можна більше дізнатися, як працює відома шахрайська схема Понці та у чому її небезпека.

Приємного перегляду!

Розвиваючі online ігри:

1. Гра «Моя громада»: http://game.myhromada.info/ 

2. Перша політична гра – обираєш Ти!: http://game.uchoose.info/

3. Демогратія (набір життєвих ситуацій, де Ви на практиці застосуєте методи громадянської участі): https://www.demogratia.platfor.ma/- 

4. Антикорупційна гра «Державотворець»: https://www.ed-era.com/anticorr/game/

5. Антикорупційна гра-розслідування «Слідство веде НАБУ»: https://learn.nabu.gov.ua/?fbclid=IwAR2C2ZklcxaQ7q75nQC8xX90hAW3yYXahxg0wwHyhsp0TscOQpVGq436CMg

6. Онлайн гра «Як експортувати до Канади»: https://game.export.gov.ua/

7. Онлайн гра «Здолай шахрая онлайн» – правила фінансової безпеки: https://game.ema.com.ua

8. «Європа-гра» – гра на Євроінтеграційному порталі: https://eu-ua.kmu.gov.ua/infografika/yevropa-gra

9. Гра «Кінцевий бенефіціар» – фінансово-економічний симулятор-тренінг з набором ігрових інструментів для практики в економіці та фінансах: https://www.beneficiary.com.ua/game

Настільні ігри з фінансової грамотності:

🟢 Безсмерта класика – “Монополія”.
Настільна гра у жанрі економічної стратегії, що була запатентована 1936 року, вже майже століття не втрачає своєї популярності. Ба більше, у наш час навіть відбуваються змагання, зокрема і світові чемпіонати, з “Монополії” з істотними призовими фондами.
Суть гри доволі проста: гравці змагаються за надбання економічних переваг, прибутку та нерухомості, включаючи купівлю, оренду чи торгівлю власністю. Завдання гри – побудувати успішну економічну стратегію та перевершити конкурентів.
Гра затягує, адже на шляху до багатства на вас чекає безліч перешкод, які потрібно здолати. До речі, найдовша гра у “Монополію” тривала аж 70 днів.
🟢 Українські аналоги “Монополії”.
Чи знали ви, що у версії Monopoly Here & Now: Word Edition є клітинка, присвячена Києву? Можливо, саме цей факт надихнув українських творців настільних ігор на створення національних варіантів монополій. На ринку настільних ігор їх незліченна кількість – знайдеться на найвибагливіший смак.
Серед різноманіття таких ігор – монополії, присвячені Україні загалом чи конкретним містам нашої держави.
На злобу дня з’явилися навіть патріотичні аналоги – “Воєнна монополія” та “Монополія по-ЗСУшному”. За сценарієм таких ігор гравцям пропонують підіймати український військово-промисловий комплекс, розвивати військову освіту та енергетику.
До речі, часто аналоги монополій можна знайти під назвами “Капіталіст” чи “Менеджер”.
🟢 “Бізнес-сходи”.
Завдяки цій грі ви отримаєте унікальну можливість змоделювати власний бізнес-проєкт і навчитися вести підприємницьку діяльність. За сюжетом гри вам доведеться пройти ряд випробувань: знайти стартовий капітал, обрати сегмент ринку та найняти команду, а головне – зробити свій бізнес інноваційним та прибутковим. Зіграйте у “Бізнес-сходи” і доведіть, що можете стати успішним бізнесменом.
🟢 “Лісові комерсанти”.
Творці гри запевняють, що вона розвиває лідерські навички, вміння комунікувати, та взаємодіяти в команді. Маленькі гравці пізнають ази фінансової грамотності та підприємництва. Гра підійде для малечі від 6 років, а особливо корисною буде для дітей 8-9 років. Якщо ви хочете весело та з користю провести час в родинному колі, зіграйте у фінансово-економічну гру “Лісові комерсанти”.
🟢 “Cashflow” або “Грошовий потік”.
Кажуть, що зігравши в цю гру, ставлення гравців до грошей змінюється назавжди. Це своєрідний симулятор бізнес-середовища, що дозволяє перевірити успішність ваших фінансових стратегій.
В основі “Cashflow” – ідея відомого бізнесмена та письменника Роберта Кіосакі, автора бестселерів “Багатий тато, бідний тато” та “Квадрант грошового потоку”. Він прагнув навчити людей фінансової грамотності та інвестуванню через ігровий процес. Одна з головних цілей цієї гри – навчитися керувати своїми прибутками, щоб отримати пасивний дохід.
🟢 “Життєвий капітал”.
Це українська версія всесвітньо відомої гри “Cashflow”, що вчить заробляти, аналізувати своє ставлення до грошей і грамотно ними розпоряджатися. В “Життєвому капіталі” є два кола: мале коло – фінансова незалежність, а велике – фінансова свобода.
Гра не лише дає навички, які допомагають формувати пасивний дохід та ефективно управляти своїми фінансами, а й змінює мислення гравців. Рухаючи фішки по ігровому полю, ви зустрінетеся із такими ж фінансовими проблемами, якими наповнене людське життя, та зможете протестувати свої фінансові стратегії у грі-симуляторі.
🟢 “Це Бізнес Крихітка”.
Ця гра з унікальною механікою для тих, хто хоче не лише навчитися фінансової грамотності, а й покращити свої soft-skills та поринути у світ підприємництва. Гра побудована на моделі win-win, тобто інші гравці будуть для вас не конкурентами, а потенційними партнерами, до яких потрібно знайти підхід. Протягом гри ви дізнаєтесь про способи заробітку та отримаєте необхідні навички для відкриття власної справи.
 

Аудіокниги з фінансової грамотності:

📲 Сьогодні книжки в аудіо форматі можна слухати на телефонах, планшетах, комп’ютерах, варто лише встановити відповідний додаток та обрати тему, яка вас цікавить найбільше.
Що ж слухати, особливо, коли немає світла?
✅ Джордж Клейсон “Найбагатший чоловік у Вавилоні”
Так звана, “Біблія” з фінансової грамотності. Книжка, в якій цікаво у вигляді історій подаються основні закони грошей. Вона доступна також мовою оригіналу “The Richest Man in Babylon”. Маєте чудову можливість підтягнути свою англійську. Вибір за вами!
✅ Любомир Остапів
“Любов та бюджет. Домашні фінанси для сімейних пар на шляху до фінансової свободи” (оновлене видання) і “Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей”
Українськи книжки, в яких мова йде про сімейні фінанси. Автор розглядає можливі варіанти складання бюджету та формування загального фінансового плану сім’ї, де особливе місце посідає виховання фінансово успішних дітей. Від практики до теорії, якщо ця навчальна концепція вам до вподоби, не зволікайте, прокачайте свої фінансові навички!
✅ Ніл Ферґюсон
“Еволюція грошей. Фінансова історія світу”
Світовий бестселер, в якому розглядається історичний розвиток фінансів та фінансової сфери, пояснюються якими можуть бути наслідки від фінансової безграмотності для людства, розкриваються найцікавіші фінансові таємниці, а також надаються практичні поради щодо вибору фінансових інструментів. Якщо ви плануєте ухвалювати виважені фінансові рішення, ця книжка точно для вас. До речі, документальна стрічка, відзнята за книгою у 2009 році отримала “Еммі”.
✅ Олексій Геращенко
“Економіка ХХI”
Якщо маєте бажання розібратися на простих та цікавих прикладах, як працює економіка в ХХI столітті та як вона впливає на Україну і світ, ця книжка чекає саме на вас. Без складних економічних понять, доступно та зрозуміло для широкого кола читачів.
🕵️ Шукайте та знаходьте аудіокниги з фінансової грамотності українською мовою у мобільних додатках, на сайтах інтернет-магазинів та платформі YouTube (За матеріалами “ТАЛАН – центр фінансових знань Національного банку України” від 07.12.2022 р.).
 

Книги з фінансової грамотності:

📖 Читання книг з фінансової грамотності – один із найпопулярніших і найпростіших способів почерпнути нові знання про ефективне управління власними фінансами. Рекомендуємо звернути увагу на такі корисні та цікаві книги.
📚Серія книг Стівена Левітта та Стівена Дабнера “Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі”, “Суперфрікономіка”, “Думай як фрік”
Книги заохочують читачів подивитись на економічні явища та процеси під іншим кутом зору, розвивають критичне мислення. Прочитавши їх, ви навчитесь бачити взаємозв’язки між, здавалось би, зовсім не пов’язаними між собою речами та подіями.
📗Бодо Шефер “Шлях до фінансової свободи. Bаш перший мільйон за сім років”
У цій книзі фінансовий коуч Бодо Шефер розповідає про ефективні методи поводження з грошима, крок за кроком супроводжуючи читача на шляху до його фінансової свободи. Перша частина присвячена роботі над психологію сприйняття грошей, а друга пропонує практичні методи ефективного управління вашими фінансами. Автор доводить, що стати мільйонером за 7 років – цілком реально, варто лише почати вчитися фінансової грамотності.
📕Річард Талер “Поведінкова економіка. Як емоції впливають на економічні рішення” та “Поведінкова економіка. Чому люди діють ірраціонально і як отримати з цього вигоду”
Річард Талер на основі численних досліджень та прикладів із життя описує, як емоції впливають на наші фінансові рішення. Легко й цікаво автор розповідає про розумні капіталовкладення, фреймінг, гіпотезу ефективного ринку та те, яких помилок ми як споживачі припускаємося щодня.
Сьогодні Річар Талер своєрідна рок-зірка в економіці, він навіть встиг знятися у фільмі “Гра на пониження”. Про автора інколи жартують, що 2017 року йому дали Нобелівську премію з економіки за посібник для маркетологів. Чому? Дізнайтеся, прочитавши його книгу!

 

Покращуйте свої знання та будьте конкурентоспроможними на сучасному ринку праці!

Здобутки наших студентів: